Ticho vytvára nové mozgové bunky
Jedna štúdia, kde pozorovali myši pod vplyvom hluku a ticha zistili, ako ticho pomáha. Myši vystavené denne na dve hodiny úplnému tichu začali preukazovať zvláštny vedľajší účinok. Začali sa im vytvárať úplne nové bunky v hipokampe mozgu – v oblasti, ktorá je spojená s učením sa nových vecí, zachovaním pamäte a spracovaním emócií.
Hoci nové mozgové bunky sa nie vždy priamo premietajú do lepšieho zdravia mozgu, jedna z výskumníčok hovorí, že tieto nové bunky sa stávajú funkčnými neurónmi.
„Ukázalo sa, že ticho naozaj pomáha novo generovaným bunkám diferencovať sa v neuróny a integrovať sa do systému.“
“Snaha počúvať ticho” môže preukázateľne urýchliť rast cenných mozgových buniek. Tento akt počúvania v tichu môže sám o sebe obohatiť našu schopnosť myslieť a vnímať.
Existuje aj tisícročná indická tradícia náda jogy, niekedy známa ako “joga zvuku”. Niektorí učitelia opisujú túto prax ako naladenie sa na “zvuk ticha”. Na rozdiel od iných meditačných praktík, ktoré sa zvyčajne zameriavajú na sledovanie myšlienok alebo vnímanie dychu, sa v náda joge odporúča len počúvať. Jednoducho venujte pozornosť zvukom okolo seba vrátane zvonenia vo vlastných ušiach.
„Boh je priateľom mlčania. Všimnite si, že príroda, stromy, rastliny a kvety rastú v tichu. Všimnite si, ako sa nebo, slnko a mesiac nečujne pohybujú. Aj my potrebujeme byť ticho, aby sme sa mohli dotknúť duše.“
– Matka Tereza –
Bľabot, džavot, kvíkot, štebot, cvrkot, krik – všetko jedno a to isté. V božom pláne je to len slepá premena bio-energie na zvukové vlny rezonujúce v priestore. Mlčanie je pokora a viera v prozreteľnosť. Len ticho ju sprítomňuje.